917-455-1079
SUBSCRIBE

The End of The Year Middle School Ceremony

by Vernely Marshall | Jun 19, 2018 |

Middle School Debate League

|
0 Comments
IMG_8924

On June 1st, the New York City Urban Debate League Hosted its annual End of the Year Awards Ceremony at the Hunter's Point Community Middle School. The days consisted of homemade food, sports games, and many, many, awards! Here are the  winners

For More information visit us at https://go.debate.nyc/annual-awards  

Click here to view the photos https://flic.kr/s/aHskzx3jW4


The Next award is the is the Middle School Spirit Award. This award went to a student who is both excellence in debate and gives back to the community. Out of hundred nominations one nomination stood out. Angel Estrella from MS 343 is excellent at debate and helps people get better at debate all the time. This is why he deserved the Middle School Spirit Award.


Top Coaches (Alphabetical by School)


Bronx Writing Academy

Kamero Neblett

Brooklyn School for Collaborative Studies

Alejandro Avalos

CIS 303 - Leadership and Community Service Academy

Rachel Khattar

Dr Richard Izquierdo Health and Science Charter School

Nicole Willsen

East Side Middle School

Matthew McGlennen

Harlem Education Activities Fund (HEAF)

Chiara Fuller

Hunter Middle School

Neonne Ameer

Hunter's Point Community Middle School

Bart Piscitello

In-Tech Academy

Wendy Spector

Inwood Academy for Leadership

Cyd-Marie Minier

IS 230 - Civics in the Community

Diana Nunez

IS 281 - Joseph B. Cavallaro

Quacey Valentine

IS 281 - Joseph B. Cavallaro

Megan Mattera

IS 75 - Frank D. Paulo

Meredith Feigel

JHS 157 - Stephen A. Halsey

Sonia Tchilingarian

JHS 157 - Stephen A. Halsey

Patrick Sarris

MS 243 - The Center School

Rebecca MacKay

MS 343 - Academy Of Applied Mathematics And Technology

Lola Dupuy

New York City Lab School for Collaborative Studies

Anjelica Cappellino

New York City Urban Debate League Debate Club

Arielle Gallegos

New York City Urban Debate League Debate Club

Emily Moffa

Poly Prep Country Day School

Janna White

PS 149 - Sojourner Truth School

Julie Sullivan

PS 161 Pedro Albizu Campos

Tyler Beattie

PS 84 - Jose De Diego

Ryan Hodges

PS/IS 266

Stephen Russo

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

John Strohschein

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

Shawanda Weems

Q300

Elijah Cho

Salk School of Science

Krista Hanson

Speyer Legacy School

Radley Glasser

St Hope Leadership Academy

Max Hoover

TAG Young Scholars

Sheri Simmons

The Anderson School

Michael Fox

The Berkeley Carroll School

James Shapiro

The Computer School

Joshua Weissburg

The Equity Project (TEP) Charter School

Jonathan Yuan

The Geneva School of Manhattan

John Sailer

The Hamilton Grange School

Joao Moderno

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

Amisha Mehta

Washington Heights Expeditionary Learning School (WHEELS)

Dayna Viola

West Preparatory Academy

Jesse Kupferman

Yorkville East Middle School

Galen Byrne


Top Speakers Novice Parliamentary


Place

Name

School

Points

1

Uma De Balanzo

MS 243 - The Center School

419

2

Sasha Hamel

East Side Middle School

418.5

3

Acadia Bost

East Side Middle School

418

4

Mason Mercier

The Hamilton Grange School

416.5

5

Sharika Shithi

IS 230 - Civics in the Community

413

6

Wilman Perez

PS 161 Pedro Albizu Campos

412.75

7

Majely Collado

PS 161 Pedro Albizu Campos

412

8

Brianna Dacosta

St Hope Leadership Academy

411.5

9

Namera Bisme

IS 230 - Civics in the Community

411

9

Santana Rojas

Inwood Academy for Leadership

411

9

Ella Andonov

East Side Middle School

411

12

Angel Gomez

Harlem Educational Activities Fund (HEAF)

410.75

13

Sophie Nourani

East Side Middle School

410.5

14

Katherine Hankin

East Side Middle School

410

14

Dakeem Nock

PS 161 Pedro Albizu Campos

410

15

Sammy Valles

The Computer School

409.75

16

Percy Moser

East Side Middle School

409.5

17

Kenneth Tucker

East Side Middle School

406

18

Adiba Sufti

IS 230 - Civics in the Community

405.5

19

Briana Previllon

PS 161 Pedro Albizu Campos

405.25

20

Angel Shaw

St Hope Leadership Academy

401

21

Marvin Legros

PS 161 Pedro Albizu Campos

398.5

22

Randy Belen

IS 230 - Civics in the Community

398

23

Brian Callwood

Harlem Educational Activities Fund (HEAF)

397.5

24

Mariel Torres

The Hamilton Grange School

388.5

25

Jemima Eastwood

MS 243 - The Center School

336.5

26

Samantha Zaino

East Side Middle School

336

27

Jaylynn Cortes

St Hope Leadership Academy

335.5

28

Jake Quan

Hunter Middle School

331

28

Amanda Cisse

East Side Middle School

331

30

Alexandra Natov

The Computer School

330.5

31

Athena Lane

The Computer School

329.5

32

Zach Fleesler

The Anderson School

329.25

33

Lucas Murray

PS 84 - Jose De Diego

328.5

34

Jack Boge

Hunter Middle School

327

35

Andrew Berman

Salk School of Science

326.5

35

Lyla Black

Q300

326.5

37

Abinash Barawal

IS 230 - Civics in the Community

326.25

38

Eric Murrell

PS 161 Pedro Albizu Campos

326

38

Alexus Lee

The Anderson School

326

40

Evan Li

Q300

325.5

41

Yared Gessesse

MS 243 - The Center School

325

41

Fatiha Mia

IS 230 - Civics in the Community

325

41

Deovanny Colon

Inwood Academy for Leadership

325

44

Julius Mendez

PS 161 Pedro Albizu Campos

324.5

44

Miriam Sterman

New York City Lab School for Collaborative Studies

324.5

45

Pedro Rodriguez

PS 161 Pedro Albizu Campos

322.75

46

Paris Jackson

West Preparatory Academy

322

46

Marisabel Rodriguez

IS 230 - Civics in the Community

322

48

Elijah Singer

The Computer School

321.75

49

Rommy Sasson

Salk School of Science

321.5

50

Morgan Jones

Q300

321.25






Top Speakers Open Parliamentary


Place

Name

School

Points

1

Valerie Franchitti

East Side Middle School

426

2

Sydney Philips

East Side Middle School

418

3

Romeo Silverio

PS 161 Pedro Albizu Campos

415

4

Lili Matta

East Side Middle School

414

5

Eliel Ortega

PS 161 Pedro Albizu Campos

412.5

6

Manuel Pena

PS 161 Pedro Albizu Campos

411.25

7

Zachary Lobel

Hunter Middle School

410.25

8

Jeremy Merejo

PS 161 Pedro Albizu Campos

409.5

9

Jaden Lamarre

PS 161 Pedro Albizu Campos

409.25

10

Tajiri Wilson

PS 161 Pedro Albizu Campos

406.25

11

Isaiah Santana

PS 161 Pedro Albizu Campos

406

12

Miracle Battle

PS 161 Pedro Albizu Campos

402

13

Hannah Heeger

The Computer School

337

14

Jeniyah Martinez

PS 161 Pedro Albizu Campos

332.5

15

Rosdely Ciprian

PS 161 Pedro Albizu Campos

329

16

Rifah Tasnia

IS 230 - Civics in the Community

328.25

17

Collin Schabenbeck

Salk School of Science

327

18

Sean Correa

PS 161 Pedro Albizu Campos

325

19

Derek Gonzalez

Dr Richard Izquierdo Health and Science Charter School

324.5

20

Rukaya Siddiqua

IS 230 - Civics in the Community

323

21

Liam Selendy

Speyer Legacy School

255.5

22

Summayya Espinal

Washington Heights Expeditionary Learning School (WHEELS)

253.5

23

Felix Barman

Salk School of Science

251.25

24

Fiona Goad

The Berkeley Carroll School

251

25

Alden Ness

Speyer Legacy School

250.75



Top Speakers Novice Public Forum


 

Name

School

Points

1

Jayden Sosa

In-Tech Academy

341.5

2

Mohamed Adam

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

336.5

3

Raj Bajracharya

TAG Young Scholars

335

4

Abraham Shihadeh

In-Tech Academy

334.75

5

Sadie Wolf

Yorkville East Middle School

333

6

Zachary Mandel

The Berkeley Carroll School

331.5

7

Dhruv Shivraj

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

331

8

Emily Lai

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

328.5

8

Anthony Long

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

328.5

9

Emma Li

In-Tech Academy

327.5

10

Favour Edosa

CIS 303 - Leadership and Community Service Academy

326.5

11

Brandon Rampersaud

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

325

12

Gabriella Mata

In-Tech Academy

323

13

Thurushi Rajapakse

IS 75 - Frank D. Paulo

256.5

14

Mya Bembury

PS/IS 266

253.25

15

Melanie Corona

PS/IS 266

252.5

15

Joyitha Mandal

JHS 157 - Stephen A. Halsey

252.5

17

Janaicy Camilo

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

252.25

17

Stefanie Ferreyra

The Equity Project (TEP) Charter School

252.25

19

Rossangel Francisco

In-Tech Academy

252

20

Arianna Acosta

In-Tech Academy

251.5

20

Alfardil Alam

TAG Young Scholars

251.5

20

Yonick Pineda

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

251.5

23

Joshua Weisman

PS/IS 266

250.5

23

Caroline Xiao

New York City Urban Debate League Debate Club

250.5

23

Juan Castro

TAG Young Scholars

250.5

26

Ashlee Smith

Yorkville East Middle School

250

27

Antonio Perez

In-Tech Academy

249.25

28

Jaymarie DeLaCruz

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

249

29

Samuel Zauroff

JHS 157 - Stephen A. Halsey

248.5

30

Otis Samb

In-Tech Academy

248

30

Gabriel Ramirez

The Equity Project (TEP) Charter School

248

32

Kerlin Munoz

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

247

32

Danimelcy Carabello

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

247

32

Elijah Godsberg

Brooklyn School for Collaborative Studies

247

35

CJ Lutchmedial

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

246.5

36

Yousef Shihadeh

In-Tech Academy

246

36

Jaylene Rodriguez

Hunter's Point Community Middle School

246

36

Melina Espinosa

Bronx Writing Academy

246

39

Cameron Britton

The Berkeley Carroll School

245.5

39

Adeline Hecker

Hunter's Point Community Middle School

245.5

39

James Cadden

In-Tech Academy

245.5

42

Kimberlyn Herman

PS/MS 15 - Institute for Environmental Learning

245

43

Antara Ibnath

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

244.5

44

Winona Cabana

Hunter's Point Community Middle School

244.25

45

David Betancur

PS/IS 266

243.5

46

Nicole Alberto

CIS 303 - Leadership and Community Service Academy

242.5

46

Max Rossiter

In-Tech Academy

242.5

46

Aiden Ryu

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

242.5

49

Janvier Dehoyos

CIS 303 - Leadership and Community Service Academy

240.5

50

Steve Villanueva

In-Tech Academy

237


Top Speakers Open Public Forum


 

Name

School

Points

1

Alexander O'Donnell

Yorkville East Middle School

434.5

2

Vivian Yellen

Yorkville East Middle School

429.75

3

Timothy Johnson

Yorkville East Middle School

424

4

Khandker Habib

TAG Young Scholars

423

5

Claudia Leduc

Poly Prep Country Day School

345.5

6

Cameron Cashdollar

Yorkville East Middle School

344.75

7

Raymond Allie

TAG Young Scholars

342

8

Jonah Sah

Poly Prep Country Day School

341.5

9

Sayee Edekar

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

339

10

Nicole Davino

IS 75 - Frank D. Paulo

338

10

Juno Pasdar Newton

The Berkeley Carroll School

338

12

Rocia Prass

TAG Young Scholars

337.5

13

Luke Dalhaus

Brooklyn School for Collaborative Studies

333.5

13

Leo Godsberg

Brooklyn School for Collaborative Studies

333.5

15

Triselle Juatco

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

331

16

Jessica Wu

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

328

17

Gabrielle Perry

Poly Prep Country Day School

258.5

18

Maxwell Feigelson

Poly Prep Country Day School

257.5

19

Sophia Xing

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

257

19

Olivia Lewis

The Berkeley Carroll School

257

21

Darcy Green

The Geneva School of Manhattan

256.5

22

Louisa Egolf

The Berkeley Carroll School

256

23

Lila Katch

Hunter's Point Community Middle School

254

24

Charley Gorham

Poly Prep Country Day School

253.5

24

Rifat Uddin

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

253.5

26

Hannah Weaver

The Berkeley Carroll School

253

26

Maya Dias

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

253

28

Margot Schiller

The Berkeley Carroll School

252.5

29

Christiene Calixte

The Berkeley Carroll School

251.5

30

Aidan McGlynn

Yorkville East Middle School

251.5


Sweepstakes - Public Forum


Top 10 PF Schools

   

Place

School

Points

1st

IS 75 - Frank D. Paulo

157

2nd

PS/IS 499 - The Queens College School for Math, Science and Technology

151

3rd

Hunter's Point Community Middle School

149

4th

The Berkeley Carroll School

127

5th

Yorkville East Middle School

106

5th

TAG Young Scholars

106

7th

Poly Prep Country Day School

101

8th

In-Tech Academy

100

9th

The Equity Project (TEP) Charter School

93

10th

Thomas Edison Intermediate School (Westfield)

69



Top 10 First Year PF Schools

   

Place

School

Points

1st

IS 75 - Frank D. Paulo

157

2nd

MS 343 - Academy Of Applied Mathematics And Technology

56

3rd

CIS 303 - Leadership and Community Service Academy

49

4th

JHS 157 - Stephen A. Halsey

48

5th

IS 281 - Joseph B. Cavallaro

24

6th

Bronx Writing Academy

16

Sweepstakes - Parliamentary


Top 10 Parliamentary Schools

   

Place

School

Points

1st

PS 161 Pedro Albizu Campos

221

2nd

East Side Middle School

160

3rd

IS 230 - Civics in the Community

136

4th

MS 243 - The Center School

92

5th

Speyer Legacy School

88

6th

Q300

84

7th

The Computer School

80

8th

The Anderson School

79

9th

Salk School of Science

75

10th

St Hope Leadership Academy

69



Top 10 First Year Parliamentary Schools

   

Place

School

Points

1st

MS 243 - The Center School

92

2nd

Q300

84

3rd

St Hope Leadership Academy

69

4th

Washington Heights Expeditionary Learning School (WHEELS)

56

5th

The Hamilton Grange School

54




Share our blog with your social network
    
Click here to Donate to the NYC Urban Debate League!
Click here to volunteer at a debate tournament!
Click here to join the NYC Urban Debate League!

 

The NYC Debate Blog

New York City's #1 Blog on scholastic debate! 

Blog Subscription

Share our blog with your social network
    
Like us on Facebook

Recent Posts